استیل تکنیک
استیل تکنیک

طرح توسعه ای فولاد مبارکه برای تبدیل اسلب به ورق

مهندس رضا یزدخواستی، معاون سرمایه گذاری و امور سهام شرکت های فولاد مبارکه اصفهان در گفت و گویی به طرح تبدیل اسلب به ورق در فولاد مبارکه و همچنین پیشنهادات خود برای سرمایه گذاری صحیح در بخش فولاد پرداخت.

آقای یزدخواستی، پیشنهاد شما برای سرمایه‌گذاری های جدید در شرایط فعلی چیست؟

عاقلانه‌تر این است که شرکت ها به جای اینکه به صورت جزیره‌ای توسعه پیدا کنند، منابع مالی و انسانی خود را تجمیع نمایند و این توسعه را در جنوب کشور انجام دهند. فرض کنید که ما اکنون در هرمزگان این کار را انجام دهیم در نتیجه ظرفیت ۱۰میلیون تنی فولاد را عملیاتی کرده ایم. فولادمبارکه پس از ۲۶ سال به تنهایی به تولید ۲/۱۰میلیون تن فولاد رسیده درحالی که ظرف مدت زمان کوتاهی نمی توان شبیه این مجتمع با این حجم از تولید دست یافت. ۱۰میلیون تن وزنه زیادی است و فولاد کشور را تکان می‌دهد و اگر بتوان همین کار را در جنوب کشور انجام داد می توان انتظار داشت ۲۰میلیون تن ظرفیت تولید فولاد ایجاد کرد که مسلما به صورت سرمایه‌گذاری پراکنده نمی‌توانستیم به این حجم از تولید دست یابیم.

نظر شما درباره سرمایه‌گذاری فولادسازان در کشورهای دیگر چیست؟

سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر در حدی که بخواهد برای رفع نیاز فوری واحدهای صنعتی باشد عملی است ولی اگر بخواهیم در سطح بالاتری به این قضیه نگاه کنیم، در سطح بین‌المللی با چالش‌هایی روبرویم و مشکلاتی وجود دارد و برای ما این امکان به راحتی فراهم نیست.

طرح های توسعه ای فولادمبارکه در چه وضعیتی است؟

ما فعلا یک طرح توسعه‌ای سه میلیون تنی در داخل فولادمبارکه داریم که بزرگترین طرح توسعه ای می باشد که تمام مراحلش انجام شده و فقط قسمت پایانی نورد ورق مانده است. این طرح سه میلیون تنی تا تولید اسلب پیش رفته است. شما می دانید که فروش اسلب به تنهایی برای ما مقرون‌به‌صرفه نیست و اگر اسلب را تبدیل به ورق کنیم سودآوری آن برای شرکت به مراتب بالاتر است و به همین خاطر دنبال این هستیم که این خط نورد را راه اندازی کنیم تا مازاد اسلب را تبدیل به ورق نماییم. برای این طرح با شرکت SMS آلمان قرارداد داشتیم ولی به سبب تحریم‌ها انصراف دادند و همکاری ما منتفی شد و هم اکنون در حال مذاکره با شرکت‌های چینی هستیم و امیدواریم هر چه زودتر به نتیجه برسد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *