استیل تکنیک
استیل تکنیک

جهان فولاد سیرجان در آستانه عرضه اولیه در بازار سهام

به گزارش چیلان، علی عباسلو مدیرعامل شرکت مجتمع جهان فولاد (#فجهان) در آستانه عرضه اولیه سهام این شرکت در فرابورس گفت: در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ میزان صادرات جهان فولاد سیرجان از کل سال ۹۹ بیشتر بوده است. وی در خصوص برنامه‌های توسعه‌ای مجتمع جهان فولاد سیرجان به احداث واحد احیا مگامدول به ظرفیت اسمی تولید ۱.۷ میلیون تن آهن اسفنجی در سال و احداث واحد احیای شماره دو به ظرفیت اسمی تولید ۹۶۰ هزار تن آهنگ اسفنجی در سال اشاره و ابراز امیدواری کرد که ظرف دو سال آینده به بهره‌برداری برسد.

به گزارش  چیلان ،

علی عباسلو مدیرعامل شرکت مجتمع جهان فولاد (#فجهان) در آستانه عرضه اولیه سهام این شرکت در فرابورس گفت: در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ میزان صادرات جهان فولاد سیرجان از کل سال ۹۹ بیشتر بوده است. وی در خصوص برنامه‌های توسعه‌ای مجتمع جهان فولاد سیرجان به احداث واحد احیا مگامدول به ظرفیت اسمی تولید ۱.۷ میلیون تن آهن اسفنجی در سال و احداث واحد احیای شماره دو به ظرفیت اسمی تولید ۹۶۰ هزار تن آهنگ اسفنجی در سال اشاره و ابراز امیدواری کرد که ظرف دو سال آینده به بهره‌برداری برسد.

شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان

نشست خبری یک دیدار، یک عرضه در آستانه عرضه اولیه سهام شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان امروز برگزار و از طریق تلویزیون اینترنتی واچار برای عموم مخاطبان به صورت زنده پخش شد. در ابتدای این نشست، علی عباسلو مدیرعامل شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان به تاریخچه فجهان پرداخت و گفت: این شرکت در سال ۸۸ با یک میلیارد سرمایه تاسیس و پس از آن با سرمایه ۱.۵ میلیارد تومانی، فعالیت خود را آغاز کرد که هم‌اکنون نیز با سرمایه ۴ هزار میلیارد تومانی در آستانه عرضه اولیه سهام خود در فرابورس قرار دارد.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، عباسلو موضوع فعالیت این شرکت را در حوزه فولاد عنوان کرد و گفت: از آهن اسفنجی تا میلگرد آجدار و سیم بوکسل در شرکت‌های زیرمجموعه مجتمع جهان فولاد سیرجان تولید می‌شود.

معرفی کارخانه‌های فعال این مجموعه

او به معرفی کارخانه‌های فعال این مجموعه پرداخت و اظهار داشت: در سال ۱۳۹۳ کارخانه احیا شماره یک بهره‌برداری شد و پس از آن در سال ۹۴ کارخانه بریکت‌سازی، سال ۹۵ کارخانه نورد، سال ۹۸ کارخانه ذوب و ریخته‌گری شماره یک و سال ۱۳۹۹ پروژه تولید اکسیژن، نیتروژن و آرگون برای تامین کارخانه‌های احیا و ذوب به بهره‌برداری رسیدند.

مدیرعامل شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان با اشاره به اینکه ماده اولیه تولیدات این شرکت، گندله است که تمامی آن ازکارخانه گل گهر تامین می‌شود، افزود: مواد اولیه مطابق با قرارداد بین شرکت گل گهر و فولاد سیرجان خریداری شده و نرخ گندله بر اساس سیاست‌های کلی سازمان ایمیدرو تعیین می‌شود که عمدتا ۲۳.۵ درصد متوسط قیمت فروش شمش خوزستان است.

فجهان رتبه ششم کشور در تولید میلگرد را دارد
عباسلو در بخش دیگری از این نشست خبری از سهم ۷ درصدی فجهان و کسب رتبه ششم تولید میلگرد در شرکت طی سال ۹۹ خبر داد و گفت: همچنین این مجموعه توانسته‌ است رتبه نهم را در تولید آهن اسفنجی و رتبه هشتم را در تولید شمش فولادی در کشور در سال ۹۹ به دست آورد.

او در خصوص برنامه‌های توسعه‌ای مجتمع جهان فولاد سیرجان به احداث واحد احیا مگامدول به ظرفیت اسمی تولید ۱.۷ میلیون تن آهن اسفنجی در سال و احداث واحد احیای شماره دو به ظرفیت اسمی تولید ۹۶۰ هزار تن آهنگ اسفنجی در سال اشاره و ابراز امیدواری کرد که ظرف دو سال آینده به بهره‌برداری برسد.

برنامه‌های توسعه‌ای فجهان

عباسلو از دیگر برنامه‌های توسعه‌ای فجهان را احداث واحد خط کلاف به ظرفیت اسمی تولید ۳۰۰ هزار تن کلاف در سال، واحد ذوب آلیاژی به ظرفیت اسمی تولید ۵۰۰ هزار تن تولید در سال طی دو مرحله و واحد ذوب و ریخته‌گری شماره دو به ظرفیت اسمی تولید ۱.۳ میلیون تن تولید برشمرد و افزود: همچنین کارخانه اکسیژن به ظرفیت اسمی تولید ۲۵ هزار تن تولید در سال به عنوان نیاز ذوب باید حتما اجرایی شود.

مدیرعامل مجتمع جهان فولاد سیرجان در خصوص وضعیت صادرات این مجموعه با بیان اینکه جایگاه صادراتی خوبی داریم و کل محصولات به لحاظ کیفیت به گونه‌ای است که قابلیت ۱۰۰ درصدی برای صادرات را دارد، گفت: در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ میزان صادرات از کل سال ۹۹ بیشتر بوده است.

عباسلو در بخش دیگری از سخنانش با مروری بر صورت‌های مالی فجهان، سود عملیاتی این شرکت در سه‌ماهه اول سال جاری را ۷۷۰ میلیارد تومان عنوان کرد.

مزیت‌های مهم در ارزش‌گذاری سهام فجهان
در ادامه این نشست خبری، علی نوروزی مدیرعامل شرکت پردازش اطلاعات مالی نوآوران امین به عنوان مشاور پذیرش و ارزش‌گذار سهام شرکت جهان فولاد سیرجان اعلام کرد: این شرکت در یک منطقه استراتژیک برای صنعت فولاد قرار دارد و این موضوع در ارزش‌گذاری آن نیز در نظر گرفته شده است؛ ضمن آنکه سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در زیرساخت‌های مورد نیاز زنجیره فولاد هم مد نظر قرار گرفته و مهم‌ترین نکته، انتقال آب خلیج فارس است که تفاوت اساسی برای این منطقه با سایر مناطق ایجاد می‌کند.

به گفته نوروزی، کل زنجیره محصول در مجموعه جهان فولاد سیرجان تولید می‌شود و دارای ترکیب سهامداری بسیار خوبی است به طوری که مجموعه ملی مس و گل‌گهر از سهامداران این مجموعه هستند و این موارد به عنوان مزیت‌های مهم و مورد توجه در ارزش‌گذاری سهام «فجهان» بود.

وی با اشاره به اینکه رویکرد سودآوری نیز در ارزش‌گذاری فجهان در نظر گرفته شده است، افزود: در عین حال مفروضات اصلی شامل نرخ دلار ۲۲ هزار تومان و نرخ رشد سالانه ۲۰ درصدی است ضمن آنکه نرخ تورم ۴۰ درصد برای امسال درنظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت پردازش اطلاعات مالی نوآوران امین

مدیرعامل شرکت پردازش اطلاعات مالی نوآوران امین در ادامه با بیان اینکه برای ارزش‌گذاری این شرکت دو رویکرد در نظر گرفته شد، گفت: یک رویکرد بازاری است که پی بر ای فوروارد (Forward P/E) مد نظر قرار داده شده و بر اساس گزارش اجماع تحلیل‌گران پی بر‌ ای حدود ۵.۵ به عنوان پی بر ای فوروارد در نظر گرفته شد. ارزش بازاری نیز حدود ۲۲۴۵۰ میلیارد تومان و به ازای هر سهم ۵۶۱ تومان و سه ریال محاسبه شد.

به گفته وی رویکرد دوم نیز رویکرد سوآوری بود که با مدل FCFE ارزش خروجی حدود ۲۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و به ازای هر سهم ۵۵۷ تومان در نظر گرفته شد.

روند ارزش‌گذاری سهام فجهان

نوروزی در خصوص سایر ویژگی‌های مد نظر در روند ارزش‌گذاری سهام فجهان گفت: در این ارزش‌گذاری، ضریب خرید گندله ۲۵ درصد شمش فولاد، میزان تولید آهن اسفنجی ۹۵۰ هزار تن و شمش برای سال ۱۴۰۰، ۸۹۰ هزار تن و میلگرد نیز ظرفیت ۴۰۰ هزار تن برای سال جاری مد نظر قرار گرفته است، ضمن آنکه بهای تمام شده هزینه‌های پیمانکاری در منطقه گل‌گهر کاهشی بوده و ما آن را ۳۴ درصد در سال در نظر گرفته‌ایم.

رشد ۱۶ درصدی درآمد سالانه گل گهر
محسن نبوی، معاون سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌های گل گهر و نماینده سهامدار عمده شرکت جهان فولاد سیرجان با بیان اینکه گل گهر طی ۱۰ سال گذشته با برنامه‌ریزی جامع در منطقه توانسته بیشترین رشد درآمدی را بین شرکت‌های معدنی داشته باشد، گفت: گل گهر سالانه رشد درآمد ۱۶ درصدی داشته و به دنبال طرح جامع منطقه، شرکت‌های مختلفی را راه‌اندازی کرده که یکی از آن‌ها جهان فولاد سیرجان است.

نبوی با اشاره به اینکه امروز منطقه گل گهر اولین منطقه ایران است که از سنگ آهن تا نورد را در کنار هم قرار داده که پتانسیل بزرگی است، افزود: در دهه پیش رو نیز برنامه‌های توسعه‌ای را در سایر مناطق کشور ادامه خواهیم داد و همچنین ساخت دو نیروگاه در منطقه گل گهر پیگیری می‌شود که که با نیروگاه فعلی به سه نیروگاه می‌رسد.

وی از برنامه‌های توسعه‌ای گل گهر را توسعه زنجیره فولاد در منطقه گل گهر عنوان کرد و گفت: قطعا ادامه توسعه جهان فولاد هم جزو این برنامه است و علاوه بر این، تامین سنگ آهن و توسعه زیرساخت‌های مشهود را در دستور کار داریم.

گفته نماینده سهامدار عمده شرکت جهان فولاد سیرجان

به گفته نماینده سهامدار عمده شرکت جهان فولاد سیرجان از آنجا که بحث آب، گاز و برق به عنوان زیرساخت اصلی مورد نیاز شرکت جهان فولاد یکی از نقاط قوت این شرکت است، سال گذشته بزرگ‌ترین پروژه ملی کشور یعنی انتقال آب خلیج فارس به منطقه گل گهر انجام شد و امروز می‌تواند آب شرکت جهان فولاد را تامین کند. همچنین برای تامین گاز منطقه خط دوم گاز از ارسنجان را در برنامه داریم که به زودی نهایی می‌شود.

او از دیگر نقاط قوت فولاد سیرجان را بحث تامین خوراک دانست که گل گهر به عنوان نزدیک‌ترین تامین‌کننده، این وظیفه را بر عهده دارد.

نبوی در ادامه به امضای یک تفاهم‌نامه مهم با وزارت صمت اشاره کرد و در این خصوص اظهار داشت: طی دو سه ماه گذشته، امضای تفاهم‌نامه اقتصاد مقاومتی با وزارت صمت شامل ۵ میلیارد یورو پروژه امضا شد که در برنامه‌های این وزارتخانه دیده شده است.

به گفت او، مقرر شده وزیر فعلی نیز به این برنامه‌ها پایبند باشد و بر همین اساس تمامی جوازهای مورد نیاز کارخانه‌ها در منطقه گل گهر جذب شده است و در شرکت جهان فولاد و سایر شرکت‌ها نیز این موضوع پیگیری می‌شود.

نبوی در پایان این نشست خبری با بیان اینکه جهان فولاد سیرجان از شرکت‌های پرپتانسیل در آستانه عرضه اولیه است، گفت: گل گهر نیز به عنوان سهامدار عمده، پشتیبان سهام این شرکت خواهد بود و متعهد می‌شود سهام فجهان را از طریق بازارگردان قوی حمایت کند.

👇مشروح در:

http://chilanonline.com/2021/09/06/37796/

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *